کتاب ساعت ساز نابینا

اثر ریچارد داکینز از انتشارات مازیار - مترجم: شهلا باقری-ادبیات انگلیس

ساعت ساز نابینا‏ با زیرعنوان «چرا شواهد فرگشت، نشان‌دهندهٔ جهان بدون طراح است» در سال ۱۹۸۶ به دست ریچارد داوکینز نوشته شد. در این کتاب او توضیحات و استدلال‌هایی برای فرگشت به وسیلهٔ انتخاب طبیعی عنوان نموده‌است. هچنین بر نقدهایی که بر کتاب قبلی‌اش «ژن خودخواه» نوشته شده بود پاسخ داده‌است. هر دو کتاب با هدف عمومی‌ترکردن فرگشت ژن-محور نگاشته شده‌اند.

نام کتاب به شکلی متاثر از تشبیهی است که کشیش قرن هجدهمی ویلیام پالی به کار برد. تشبیه پالی به طور کلی چنین بود که: حتی اگر شما ندانید که ساعت چیست، طراحی چرخ دنده‌ها و فنرها و طرز چینش آنها در کنار همدیگر برای یک مقصود خاص، شما را وامی‌دارد که نتیجه بگیرید که «این ساعت باید سازنده‌ای داشته باشد، کسی که آن را به منظوری خاص طراحی کرده‌است؛ سازنده‌ای که از سازوکار آن آگاه‌است، و کاربردی برای این طراحی داشته‌است». «اگر این نتیجه‌گیری در مورد یک ساعت ساده درست باشد، پس آیا کاملاً درست نیست که در مورد چشم، گوش، کلیه، مفصل آرنج، و مغز هم گفته شود که طراح هوشمند و هدفمندی دارند؟ این ساختارهای زیبا، پیچیده، ظریف، و آشکارا طراحی‌شده به مقصود خاص هم باید طراحی، ساعت‌سازی، داشته باشند - که همانا خداست.[۱]

پالی به این طریق برهان نظم را بیان کرد که مورد علاقهٔ خداباوران قرار گرفت. داوکینز در تشبیهی تازه، طراحی انسان و توانایی او در برنامه‌ریزی را با انتخاب طبیعی مقایسه می‌کند؛ و به این دلیل فرآیند فرگشت را متناظر با ساعت‌ساز نابینا می‌گیرد.


خرید کتاب ساعت ساز نابینا
جستجوی کتاب ساعت ساز نابینا در گودریدز

معرفی کتاب ساعت ساز نابینا از نگاه کاربران
** spoiler alert ** کتاب فوق‌العاده‌یی است. به تمام کسانی که می‌خواهند بدانند حیات در زمین چگونه به‌وجود آمده است و با تئوری داروین در مورد تکامل موجودات زنده آشنا شوند خواندن این کتاب را که به زبانی شیرین و عام فهم اما تخصصی نوشته شده است توصیه می‌کنم این کتاب را مطالعه کنند.

مشاهده لینک اصلی
نقص این کتاب بر خواننده متخصص پوشیده نیست. ولی نوشتار حیرت انگیزی‌ست. دقت و ریز شدن نویسنده قابل ستایش و تامل است.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب ساعت ساز نابینا


 کتاب مصیبت هم پیش می آد
 کتاب ناخودآگاه
 کتاب چگونه عاقل بمانیم
 کتاب استیو جابز باشید
 کتاب راهنمای چه
 کتاب طلوع در استایلز